A kutyák egy része, a gazdák és az állatvédők is rettegnek a tűzijátéktól, a petárdázástól, a viharoktól. Ezek hanghatásai még a jó idegrendszerű kutyákat is megviselhetik. Miért van ez? A szokásos zajokhoz egy normálisan szocializált kutya hozzászokik. Ezek a zajok folyamatosan érkeznek egy-egy irányból, jól betájolható a kutya által, így kezelhető. Más a helyzet a tűzijáték sivító hangjával. A kutya számára szokatlan, érthetetlen, kiszámíthatatlan irányból jön, félelmetes fényhatás is kíséri , úgy érzik a kutyák, hogy ez körbezárja őket, nincs menekvés. Nem beszélve a robbanást kísérő légnyomásváltozásról, amit szintén érzékelnek. A kutyák ilyenkor félelmükben fantasztikus teljesítményre képesek. Szinte hihetetlen magasságú kerítésen átugranak, vagy erős láncot is elszakítanak sokkos állapotukban.
Sajnos nincs olyan módszer, amivel ez jól kezelhető lenne. . Mit tehetünk mégis? Aug.20-án, szilveszterkor, előre fel tudunk készülni. Fiatal, még ilyen tapasztalattal nem rendelkező kutyánkkal kellő távolságban sétálhatunk biztonságos pórázzal és közben figyeljük reakcióját. Ha úgy érezzük túl ideges, vigyük el a helyszínről. Fontos, hogy ne pánikoljunk. Szerencsésebb persze, ha ezt először nem élesben csináljuk, hanem egy-egy kisebb vihar alkalmával elő tréninget tartunk, próbálkozunk. A felnőtt kutyákat , akik már átéltek ilyent és rosszul tűrték, mindenképpen tegyük zárt helyre , maradjunk ott mellette, érezze, hogy nincs egyedül. Nem babusgatásra van szükség, nem kell dogunkat ölbe kapni, mert ezzel csak jutalmazzuk félős viselkedését, inkább próbáljuk a figyelmét elterelni egy-egy kedvenc csemegével, számára kedves játékkal. A lényeg, hogy ránk figyeljen inkább a kutya, valami pozitív élmény kötődjön a hanghatásokhoz.
Végső esetben próbálkozhatunk nyugtatóval is, de erre nem minden kutya reagál egyformán, csakis az állatorvossal egyeztetve adjunk kutyánknak nyugtatót. Ajánljuk a SOS Animal Bonbont ill. A Nincspara cseppet, amelyek csak természetes eredetű hatóanyagokat tartalmaznak.
Sajnos tapasztalatunk szerint minden évben sok kutya veszik el a tűzijáték során, ilyenkor életmentő szerepe lehet nem csak a kötelező mikrochipnek, hanem a kutya nyakörvén lévő bilétának a gazdi adataival. A Mancs-Rancs talált már meg kutyát, aki Szilveszterkor sokkos állapotába Biatorbágyról egészen Budapestig a VIII.kerületben lévő Fűvészkertig rohant egy nap alatt!!! Ha nem lett volna benne chip, biztosan soha nem kerül haza, ilyen távolságra nem kereste volna senki.