„Dorombolok és számodra nincs többé bánat.
Hozzád dörgölőzöm és arcodon a mosoly napfényként árad.
Kergetőzöm, s te egy leszel a nevetéssel.
Viszonzásul pedig beérem igazán kevéssel……”
Mielőtt házi kedvencet veszünk magunkhoz, tájékozódjunk róla, hogy az adott állat tartásához milyen feltételek, eszközök szükségesek, s nézzük meg azt is, hogy az állat tartásának, etetésének, oltásának, esetleges orvosi kezelésének költségeit tudjuk-e vállalni hosszú távon, ugyanis egy állat befogadása felelősséggel jár, onnantól kezdve mi felelünk kis kedvencünk életéért, biztonságáért, egészségéért.
Különböző nézőpontok vannak azzal kapcsolatban, hogy egy cica lakásban tartott, vagy kijárós legyen.
Legoptimálisabb számukra a zárt kert, ahonnan a cica nem tud kimenni, azonban ennek a megvalósítása nehézkes és költséges dolog, de létezik ilyen.
Ha egy nem forgalmas helyen lakunk, ahol a szomszédokat sem zavarja, hogy a cicánk időnkként a kertjükben napozik, akkor bár nem a legjobb megoldás, de lehet kijárós a cica. Viszont városban, főút, vasút, macskát nem kedvelő szomszéd, gyilkos kutya mellett tartsuk inkább lakásban kis kedvencünket.
A statisztikák szerint a kijárós cicák átlag életkora 2-4 év, ezzel szemben genetikai adottságaik révén, megfelelő gondozással, helyes táplálással, lakásban vagy zárt kertben tartva 15-20 évig is élhetnek.
Ha kölyökcicát veszünk magunkhoz, tartsuk szem előtt, hogy őt még naponta 3x etetni kell. Valamint az alomra szoktatás is a mi feladatunk lesz, ahol bizony még az elején előfordulnak balesetek, bár a cicákra jellemző, hogy egész pici koruktól szobatiszták. Csak olyan ember vegyen magához kölyök cicát, aki mindezeket meg tudja oldani, el tudja fogadni és elviseli a kölyök cicák játékosságát, a sűrű foglalkoztatás igényét. Ha ez gondot jelent, nincs elég időnk a cicánkra, vagy féltjük a dísztárgyainkat, függönyeinket, akkor megfontolandó, hogy kiscica helyett inkább már egy felnőtt macskát örökbe fogadni, akinek már elég a napi egyszeri bőséges étkezés, és az almot is kifogástalanul használja és jobban tűri az egyedüllétet is.
Javaslom, hogy ezt gondoljuk végig, mielőtt magunkhoz veszünk egy cicát.
Egy kölyökcica esetében legfontosabbak a megfelelő védőoltások. A beadások időpontját az állatorvossal egyeztessük, de kb. így ajánlott:
8-10 hetes korban kombinált védőoltás (vagy leukózis elleni védelemmel kiegészített védőoltás)
Az első oltást követő 3 hét múlva szükséges a védőoltás ismétlése.
Ha erdő szélén lakunk, megfontolandó a veszettség elleni védőoltás beadatása is.
Következő évtől már csak évente 1x kell megismételni az emlékeztető oltásokat.
Fontos, hogy amíg a kölyökcica nem kapja meg a védőoltásokat, ne vigyük más cicák társaságába, se utcára, de az állatorvosi rendelőben se tegyük le őt a földre, ne tegyük ki a fertőzés veszélyének.
Az állatoktól mi magunk is fertőződhetünk a férgekkel, ezért fontos a rendszeres féreghajtás is.
A kölyköket eleinte 2 hetente kell féregteleníteni 3 hónapos korig, utána ajánlott negyedévente (de minimum félévente) széles hatásspektrumú féregtelenítő készítménnyel kezelni.
Felnőtt cica esetén alkalmazhatunk nyakba cseppentős spot-on készítményt (Advocate), de használhatunk féreghajtó tablettát is (Milbemax, Cestal, Drontál). Az adagolásra nagyon vigyázzunk, mielőtt alkalmazzuk őket,a féreghajtó mennyiségét a testsúlya alapján
számoljuk ki, minden esetben egyeztessünk állatorvosunkkal.
Természetesen cicánkat szükséges még védeni a külső élősködőktől is. A jó minőségű bolha- és kullancsnyakörvek és a spot on készítmények tartós hatásúak a bolhák és egyéb élősködők ellen, de ajánlott a kijárós kedvencünk szőrét sűrűn átvizsgálni, a bundát átfésülni, hogy időben észrevegyük a kullancsot és szakszerűen eltávolíthassuk akár egy kullancskiszedő csipesz segítségével.
Ezen túlmenően, ha szerencsénk van, elkerülhetjük az állatorvost.
Fontos: ha bármi betegsége van az állatnak, nem tud panaszkodni! Ahhoz, hogy ezt időben felismerjük érdemes időnként „megvizsgálni”. Nézzünk bele a szájába, rendben vannak-e a fogai, tiszta-e a fülkagylója, nem piros-e a szeme, nem rázza-e a fejét, nem fájlalja-e valamelyik testrészét, nincs-e kullancsa, bolhája, nem változott-e meg a viselkedése, rendben van-e a széklete. Néha mérjük le a testsúlyát is. Ha étvágya változik, levert, az sok esetben betegségre is utalhat.
Ha ezt rendszeresen elvégezzük, kedvencünk megszokja, és ezt is a foglalkozás részének tekinti. Ha bármi változást tapasztalunk, haladéktalanul vigyük állatorvoshoz!
Cicánk táplálása teljes értékű legyen, ez ugyanolyan fontos, mint nálunk, embereknél.
A helyes táplálással komoly betegségektől kímélhetjük meg kedvencünket. A kölyök cicák jó, ha 10-12 hetes korukig szopnak. (Nem optimális 10 hetes kor előtt elválasztani őket!) Utána a táplálásukat folytassuk kölyöktáppal, amit egészítsünk ki könnyű vegyes étrenddel, ami nem fűszeres, nem zsíros, nem nehéz, nem csontokból áll. Adhatunk konzerv cicaeledeleket is, de ne ez legyen a fő étkezési forrás. Mára nagyon elterjedtek a különböző száraz tápok, melyek sokáig elállnak, nem romlandóak, és nagyon kényelmes a használatuk. Ne dőljünk be a reklámoknak, nem biztos, hogy az a legjobb, amit minden nap látunk a televízióban. Etethetjük kedvencünket száraz táppal, de mindenképpen válasszunk jó minőségű, közép árkategóriás tápot. Fontos: minden tápváltást fokozatosan vezessünk be! Kb. egy hét alatt kell a teljesen új táp etetését elérni egy cicánál, addig mindig keverjük az új tápot a régivel, hogy gyomruk hozzá szokjon a változáshoz. A száraz tápos etetést egészítsük ki lehetőség szerint hagyományos házi koszttal.
Ez nem a maradékok oda adását jelenti, hanem bevásárlás alkalmával, gondoljunk a cicára is. Ajánlott pl.a húsleves, répa, hús főve, rizs, alma, párizsi.
Lehet a napi adagot egyszerre vagy két alkalommal odaadni (reggel-este) Téli időben lehetőleg valami meleget is egyen a cica (pl. csirkenyak levest önthetünk a tápjára)
A szilánkosra törő csöves csontok adását pl: csirkecombcsont, csirkeszárny csont KERÜLJÜK EL, mert szilánkosra törhetnek, és gyomorátfúródást okozhatnak, és ilyenkor csak gyors műtéttel menthető meg a cica életét. Ne kockáztassunk!!!
Vannak még bizonyos ételek, amiket mi magunk megeszünk, szeretünk, de cicának bármilyen furcsa is NEM ADHATÓK, mert számukra mérgezőek vagy más egyéb komoly betegségeket okozhatnak. Pl: csokoládé, hagyma és fokhagyma, nyers sertéshús, mazsola, diófélék, zsíros étel, gomba.
Amire nagyon ügyeljünk, hogy egész nap legyen a tálkájukban friss víz.
Ha cicánk a kertünkben él, akkor biztosítsunk számára menedéket az időjárás viszontagságaitól, akár egy házilagosan kivitelezett búvóhely is megfelelő (pl. hungarocellel bélelt kartondobozra vágjunk egy lyukat, ahol befér a cica, kívülről vízhatlan anyaggal vonjuk be, tegyünk meleg pokrócot az aljára, amit vizes, havas időjárás esetén sűrűn cseréljünk). Mi sem szeretnénk a szabad ég alatt, vagy esőben, elázva aludni, esetleg nyáron a tűző napon feküdni egész nap.
A cicák látszólag bírják a téli hideget, de valójában ez csak ideig-óráig elviselhető nekik, aztán szeretnének átmelegedni valahol. Ha egy cicának erre nincs lehetősége évről évre, télről-télre az ízületei tönkre mennek.
Ezért vagy engedjük őt be a nagy hidegekben a meleg lakásba, vagy szereljünk fel egy cicaajtót, amin keresztül önállóan közlekedhet. Jó megoldás lehet az is, ha kazánházba, garázsba biztosítjuk neki télen a bejutást.
Szilveszterkor már kora délután zárjuk be cicánkat valahova, nehogy a petárdáktól megijedve elszökjön.
Ha mégis bekövetkezik a baj, keressük a helyi állatmenhelyeken, gyepmesternél, szóljunk a helyi állatorvosoknak, tegyünk ki hirdetéseket a környéken, internetes oldalakon.
A kutyákhoz hasonlóan érdemes a cicákat is chipeztetni.
Ezen túlmenően pedig a mi felelősségünk, ha állatot vettünk magunkhoz, hogy a nem kívánt szaporulatot elkerüljük, ezért minden esetben IVARTALNÍTSUK KEDVENCÜNKET.
Az időben történt ivartalanítással minimalizálni lehet jó pár komoly daganatos betegség esélyét, és elkerülhetők a halálos vírusfertőzések is, melyek harapás útján és nemi úton terjednek. TÉVHIT, hogy szülnie kell a nőstény cicának egy almot. Előzzük meg a bajt és vigyük el cicánkat ivartalaníttatni ha elérte a 6-7 hónapos kort de soha nem késő. Ma már létezik a korai ivartalanítás is, amikor a cica 3-6 hónapos kora között esik át a műtéten. Ha ezt választjuk gyakorlott állatorvost keressünk.Vannak ivartalanítási akciók, amik keretében kedvezményesebb a műtét ára, és az az egy nap, amit erre szánunk hosszú éveken át tartó gondtól szabadít meg minket. Nőstény cicánk nem ellik majd évente 2-3-szor, és a tüzeléssel járó kellemetlen viselkedéstől is megkíméljük mind magunkat, mind a cicánkat. Lakásban tartott, be nem pároztatott kislány cicák folyamatosan tüzelnek, és előbb utóbb méhgyulladást kapnak, ezért az ivartalanításuk elengedhetetlen. Kandúr cicánk az ivartalanítás után nem párosodik, nem verekszik majd más cicákkal, így a fertőző betegségeket is elkerüli. Nem utolsó sorban pedig, a kellemetlen szagú jelölést is abba fogja hagyni az ivartalanításnak köszönhetően.