Attól kezdve,
hogy valaki befogad egy kutyát, már jogszabályokban meghatározott kötelezettségei vannak. Állatorvosi rendelőmben gyakran találkozom azzal, hogy sokan nincsenek tisztában az előírásokkal, ezért összeállítottam a tudnivalókat.
- Minden négy hónapos kort betöltött kutyának kötelező a bőre alá mikrochipet vagy más néven transzpondert ültettetni az állatorvossal, és beoltatni veszettség ellen.
- Kölyökkutyát 8 hetes kora előtt nem szabad elválasztani az anyjától, és mikrochip nélkül nem szabad eladni vagy elajándékozni sem! Tehát ez nem az új tulajdonos dolga, ez nagyon fontos. Természetesen ennek a költségét állhatja az új gazda – megegyezés szerint -, de az első tulajdonosnak kell betetetni a chipet és regisztráltatnia az állatorvosnál.
- A kutyának az első veszettség elleni oltását 6 hónap múlva, majd ezután évente egyszer meg kell ismételni. Ez a 6 hónapos ismétlés jellemzően a kölyökkutyáknál szokott előfordulni, de ha valaki befogad egy chip nélküli felnőtt kutyát, akkor ez esetben is kötelező az első oltás után a fél év múlva történő ismétlés.
- Kutyát tartósan láncon megkötve tartani tilos! Ugyanakkor az is a tulajdonos feladata, hogy gondoskodjon róla, hogy ebe ne kóboroljon felügyelet nélkül az utcán, tehát olyan kerítést kell biztosítani, amin az állat nem szökhet ki. Ha szökős a kutya, minden próbálozás ellenére, legalább egy bilétát érdemes a nyakába tenni a tulajdonosa elérhetőségével – cím, telefonszám -, mert így sokkal hamarabb meg lehet találni a gazdit, mint a mikrochip alapján.
- Nem szabályozott, de mégis szeretném felhívni minden kutyatartó figyelmét az ivartalanítás fontosságára! Amennyiben nem tenyészállatról van szó javaslom az eb ivartalaníttatását 7-8 hónapos kor után. (Az nem tenyészcél, hogy „úgy szeretnék tőle utódokat!” vagy „hadd lássák a gyerekek egyszer, hogy születnek a kiskutyák!”) Ha fennáll a veszély, hogy esetleg nem lehet megakadályozni a nem kívánt szaporulatot, akkor már korábban is lehet. Egy fiatal, egészséges kutyán az ilyen műtét elvégzése minimális kockázattal jár, viszont segít megelőzni sok későbbi betegséget, kellemetlenséget:
Az ivartalanított kutyák kevésbé kóborolnak, illetve kerülnek konfliktusba társaikkal. A nem ivartalanítottakban több betegséggel lehet számolni később: szukáknál például méhgyulladás, méhelfajulás, álvemhesség, emlődaganat, kanoknál prosztata megnagyobbodás, heredaganat, végbél körüli mirigyek daganata. Tévhit, hogy egy szukának egyszer legalább ellenie kell életében!
Dr. Demjén Zsófia
Állatorvos
Arivet Kisállatrendelő