Alapítványunk 2011-ben is folytatta az Alapító Okiratában meghatározott közhasznú tevékenységét, azaz az állatvédelmi prevenciós munkát ill. a bajba jutott kóbor állatok megsegítését.
Továbbra sincs menhelyünk, egyre nehezebben oldjuk meg a segítségre szoruló állatok elhelyezését.Természetesen állandó helyhiánnyal küzdünk, hiszen a rászorultak száma az örökbe adottaknak többszöröse. Sajnos országos szinten ez a tendencia jellemző.
A gondozásunkba vett kutyák, macskák mindegyike orvosi ellátásban részesül. A karantén időszak lejárta után elkezdjük az oltási programjukat, mely a veszettségelleni oltásból és a betegségek megelőzését szolgáló védőoltásokból áll, kiegészítve a külső és belső parazitaellenes szerekkel. Minden kutyánkat oltva, bechipezve, a felnőtteket ivartalanítva adjuk örökbe. A kölyökkutyákat, cicákat pedig ivartalanítási kötelezettséggel, melyet az adott időben ellenőrzünk. A macskákat nem chipezzük, de oltatjuk, ivartalaníttatjuk őket. Természetesen betegségben szenvedő állat szakirányú kezelésben részesül. A gondozottjainknak nemcsak fizikai állapotuk javítása a cél, hanem legalább olyan fontos a lelki rehabilitáció is. A szocializáció kutyák esetén azt jelenti, hogy inger-gazdag környezetbe járunk velük, kipróbáljuk reagálásukat más kutyákra, emberekre, főleg gyerekekre, teszteljük macskákra., megfigyeljük, hogy viselkednek utazásnál. Néha csak a napi teendőink intézését kísérik, de ezen keresztül is sok információhoz jutunk a kutyáról. Próbálunk minél több kutyát kipróbálni, hogyan viselkedik lakásban? Mit tesz, ha egyedül marad? Az így nyert információk hozzásegítenek a felelősségteljes örökbe adáshoz, ami fő szempontunk!
2011-ben 109 állatot gondoztunk és közülük 96-nak találtunk megfelelő gazdát, új otthont.
Szinte mindennaposak a sérült, balesetet szenvedett, nem megfelelően tartott, legyengült állatokról szóló lakossági bejelentések vagy „csak” egyes családok életkörülményeinek megváltozása miatt kérnek segítséget egykori kedvencük elhelyezésére. Sokan azért fordulnak hozzánk, mert már anyagi helyzetük miatt képtelenek ellátni megfelelően a kutyájukat. Igyekszünk lehetőségeink szerint ilyen esetben is segíteni, de sajnos sokkal több az igény, mint amennyi állaton segíteni tudunk.
2011-ben 48 esetben nyújtottunk segítséget gazdás állat számára.
2011-ben is folytattuk a megelőzés érdekében a két legfontosabb programot az
- ivartalanítási akciót
- szemléletformálást
Az ivartalanítási akció keretén belül a gazdák rendkívül kedvezményes áron műttethették meg kutyáikat és cicáikat. Ezzel párhuzamosan folyamatos felvilágosító munkát folytattunk az ivartalanítással kapcsolatban. Esetenként szinte házról házra járva ajánlottuk fel a lehetőséget és a lebonyolításhoz a segítségünket. Igy sok esetben sikerült a kiesőbb területekről is begyűjteni a kutyákat, macskákat a műtéthez.
2011-ben 364 gazdás állat lett ivartalanítva a meghirdetett akción belül és ebből 180 kutyát be is chipeztettünk.
Rendkívül fontos a lakosság tájékoztatása, az ivartalanítás terjesztése, mert ennek eredménye fog a kóbor állat populáció csökkentéséhez és a felelős állattartáshoz vezetni.
Legalább ennyire kiemelt feladatnak tartjuk a felnövő generáció nevelését az élőlények tiszteletére. Létfontosságú, hogy a gyerekek felelősségtudatát felkeltsük az élőlényekért, környezetünkért. Ezért tartunk általános iskolásoknak állat- és környezetvédelmi előadásokat. Tapasztalatunk szerint sok felnőttre is ráférne az ilyen jellegű oktatás.
Természetesen mindennapi tevékenységünk része a nem megfelelő állattartás elleni küzdelem, az Állatvédelmi Törvényben előírt gondos gazdaként való tartás számonkérése. Próbáljuk azt is megértetni a lakossággal, hogy a rossz tartási körülmények ellen Ők is emeljék fel a szavukat, ne nézzék szótlanul, mert nekik is kell tenni környezetünk elviselhetőbbé tételéért, nem tudnak mindent az állatvédők megoldani. Közösen viszont küzdhetünk a kulturált, felelős állattartás megteremtéséért (is).
Ha Ön úgy érzi, hogy munkánk támogatásra méltó, kérjük tegye meg akár anyagiak felajánlásával, akár önkéntes munka vállalásával (ideiglenes befogadással, állatok hirdetésével, gazda kereséssel stb.)
Már nagy segítség az is, ha „csak” felhívja a figyelmet a kiszolgáltatottak segítésére, hiszen
„Amíg az ember nem terjeszti ki együttérzését mindenre, ami él, nem talál békét.”
Köszönjük további bizalmát.